Güncel

ARRI AMIRA BMW Reklamında

Fero Andersen, Tobias Koertge ve Philipp Schumacher’den oluşan yapım ekibi ARRI AMIRA’yı üç günlük BMW M5 çekiminde test etti. Ekip ARRI AMIRA’nın kullanımı ve görüntülerini benzersiz buldu.

Ekip çekimde kameraların yüksek kontrast ve döner obtüratör sorunlarını en çok yaşadığı sahneler olan otomobilli çekimler yapmayı tercih etti. M-GmbH bir BMW M5 sağladı. Biraz beyin fırtınasından sonra otomobili ARRI AMIRA kamerayla saniyede 200 kare hızla olabildiğince dinamik çekmeye karar verdiler.

Kamerayı iyice test etmek için geleneksel bir reklam çekmek istediler. Yüksek esneklik ve uzun çevrim zamanlarından kaçınmak için Kameraverleih Licht&Ton KLT GmbH ekibe Fujinon Cabtio 19-90mm zoom lensi, ARRI M18 gibi aydınlatma aygıtları ve bir kamera platformu sağladı.

Çekimden sonra ARRI ekibe ARRI AMIRA olmasaydı hangi kamera ile çekim yapacak olduklarını sordu. Ekip çekimi bitirip çok memnun kaldığı için bu soruyu yanıtlayamadı.

Ekip izlenimlerini özetledi: “ARRI AMIRA sensörü ARRI ALEXA’nınki ile aynı. ALEXA’nın renkleri ve dinamik aralığı neredeyse eşsiz. ARRI AMIRA reklam, film ve belgeseller için çok ergonomik. Örneğin kamera otomobilin dışına yerleştirilmiş halde sunucumuz Fero Andersen’ı çektik. Gün boyu harika gün ışığı ve bu sayede yüksek kontrast oranı vardı, arabanın içinde ışık kullanmadan çekim yapabildik.”

“ARRI AMIRA 14 adımlı dinamik aralığa sahip. Son derece hızlı olduğu için geç saatte bile gürültüsüz çekim yapmak mümkün. 2.1’e kadar güçteki dahili ND filtreler çok iyi. Bir ND filtre kullanıldığında görünüm biraz değişir, fakat ARRI AMIRA ile durum böyle değil.”

 

ARRI AMIRA yeni CFAST 2.0 kartlara kayıt yapıyor. Böylece dahili olarak 4444 kayıt mümkün. Tüm spektrum kullanılabiliyor: 2K, ProRes 4444 ve Log C. Tek bir karta Full HD çözünürlükte 48 dakika, 200 fps kare hızında ise sadece yedi dakikalık görüntü sığıyor.

Bir çekim gününde gerekebilecek her şey doğrudan kamera üzerindeki butonlara atanabiliyor. Ekip kare hızı, beyaz denge ve ISO değeri gibi işlevleri butonlara atadı ve menülere erişme ihtiyacı duymadı. Anlık olarak 200 fps çekmek gibi kararlar alabildi. Menü ARRI izlerini taşıyor; kolay ve sade. Yanlış renk, pozlama ve tepe değeri gibi ek işlevler, doğrudan vizörün işlev butonlarına atanabiliyor.

ARRI AMIRA’nın yeni vizöründe yüksek çözünürlüklü bir OLED ekran var. Ekip renkleri vizörde ayarladı ve pozlamayı kontrol etmek için yanlış renk işlevini aktif hale getirdi. Log C kaydettim ve vizörde 3D renk tabloları (LUT) izledim. ARRI çok geniş kapsamlı kişiselleştirilebilen 3D LUT’lar sunuyor.

Kaynak: Broadcasterinfo/118